Śmierć bliskiej osoby wiąże się bez wątpienia z uczuciem smutku i przygnębienia, skłaniając nas do różnego rodzaju refleksji. Nie zawsze jednak osoba zmarła przewidując swoją śmierć zawarła w testamencie rzeczy ważne i zdarza się, że bliskie osoby dochodzą swoich roszczeń drogą sądową. Istnieje bowiem wiele form pomagających zabezpieczać interesy osób bliskich, które zostały pominięte w spisanym testamencie – istnieją jednak sposoby, które pozwalają na wywalczenia przez bliskich osób pieniędzy czy korzyści materialnych po zmarłej osobie.
Mówiąc najprostszym językiem zachowkiem możemy nazwać prawną ochronę osób, którym „należą” się roszczenia wobec osób względem spadkobierców (zobacz: adwokat zachowek Wrocław). Zabezpiecza on interesy osób tak, aby po śmierci osoby trzeciej otrzymały pewnego rodzaju korzyści materialne. Jest to w szczególności ogromny pozytyw dla osób bliskich, które zostały pominięte w testamencie osoby zmarłej – może się zdarzyć tak wskutek nieprawidłowego spisania testamentu, lub w niektórych przypadkach – w sytuacji, kiedy testament był spisywany wiele lat temu i w jego treści nie zostały wymienione bliskie osoby. Zachowek jest więc dobrem materialnym, które po śmierci należy się najbliższej rodzinie. O zachowek może starać się każdy człowiek, który uważa, że niesłusznie według woli testamentu nie otrzymał ekwiwalentu pieniężnego, należącego mu się jako osobie najbliższej. O zachowek nie można starać się jednak w momencie, kiedy dana osoba została wydziedziczona w testamencie.
Artykuł napisany we współpracy z Panem Andrzejem, specjalizującym się w sprawach spadkowych i odszkodowaniach Adwokatem z Wrocławia.