Samochody o napędzie elektrycznym stają się praktyczną i ekologiczną alternatywą dla aut na benzynę. Cechują się niższymi kosztami użytkowania, a także mniejszą liczbą ruchomych części mechanicznych w jednostce napędowej. Kiedy brakuje nam paliwa w baku, kierujemy się na specjalną stację, by uzupełnić jego zapas. W przypadku omawianych modeli pojazdów, wystarczy jednostka ładowania.
Oprócz profesjonalnych punktów można również zakupić domową stację ładowania. Na stronie internetowej https://hazbi.com/pl/c/Stacje-ladowania-samochodow-elektrycznych/2222294 dostępne są modele w różnych wariantach. W przypadku profesjonalnych miejsc konieczne są urządzenia większej mocy, które są w stanie obsłużyć dużą liczbę aut bez powstawania przeciążeń i przepięć. Takie cechy gwarantuje specjalna obudowa, która chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych: deszczu czy temperatury. Dodatkowo wtyczki powinny posiadać specjalne zabezpieczenia, które chronią przed gwałtownym ich wyrwaniem.
Domowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych nie musi spełniać tak wymagających norm. Może ograniczać się wyłącznie do jednej wtyczki. Natomiast jej moc powinna być dopasowana do pojemności akumulatorów, pokonywanych kilometrów, a także zaleceń producenta dotyczących natężenia prądu i długości ładowania. Podsumowując, stacje ładowania do domowego użytku mogą mieć mniejszą moc ze względu na częstotliwość ładowania, jak i obsługę pojedynczego pojazdu. Jeśli znajdują się w garażu nie muszą też mieć obudowy, która chroni przed działaniem czynników atmosferycznych.