Żeliwem nazywany jest stop odlewniczy, którego głównymi składnikami są żelazo oraz węgiel. Do charakterystycznych cech tego materiału zaliczyć należy dużą wytrzymałość, odporność na ścieranie, a także zdolność do tłumienia drgań. Te walory w połączeniu z niskim kosztem wytworzenia oraz łatwością tworzenia skomplikowanych kształtów sprawiają, że materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu.
Niekiedy odlewy żeliwne wymagają dodatkowej obróbki. Mechaniczna obróbka obejmować może frezowanie, toczenie, wiercenie oraz gwintowanie. Uzyskiwanie precyzyjnych i dokładnych rezultatów umożliwia stosowanie sprzętu sterowanego numerycznie. Usługi CNC świadczone są przy użyciu wysokiej jakości frezarek i tokarek. Do wykonywania otworów i gwintów wykorzystuje się nowoczesne wiertarko-gwintarki.
W ostatnim czasie coraz częściej do obróbki żeliwa wykorzystywany jest laser. Cięcie laserem pozwala uzyskać gładkie i czyste powierzchnie, których nie trzeba szlifować. Na uwagę zasługuje także wysoka jakość krawędzi. Obróbka żeliwa tą metodą nie generuje wysokich kosztów i pozwala uzyskiwać niezwykle precyzyjne efekty w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu sterowanego cyfrowo możliwe jest uniknięcie rys, pęknięć oraz zadrapań obrabianego materiału. Więcej można dowiedzieć się na https://valor-cnc.pl/ciecie-laserem-materialy/zeliwo.
Stosowanie lasera pozwala uzyskać dużą powtarzalność nawet przy tworzeniu skomplikowanych kształtów, dlatego metoda ta może być wykorzystywana przy produkcji seryjnej. Przedmioty żeliwne poddawane obróbce laserowej są od razu gotowe do użycia. Niewielkie ubytki materiału i wysoka jakość sprawiają, że obróbka laserem cieszy się coraz większą popularnością.