Echo serca, inaczej badanie echokardiograficzne, to diagnostyka chorób serca, która przebiega całkowicie nieinwazyjnie i bezboleśnie. Odbywa się ono z wykorzystaniem urządzenia, emitującego fale ultradźwiękowe. Kiedy warto zrobić echo serca i na czym polega? Odpowiadamy!
Echo serca, zaleca się wykonywać w głównej mierze u osób, które posiadają już jakąkolwiek diagnozę związaną z zaburzeniami pracy serca. Ponadto, wskazane jest jego wykonanie w chorobach, takich jak:
– przebyty zawał lub zawały serca;
– nadciśnienie tętnicze;
– zapalenie mięśnia sercowego;
– choroba zakrzepowa.
Badanie to, stwarza także szansę na zdiagnozowanie chociażby zapalenia wsierdzia, wrodzonych chorób serca, kardiomiopatii, powikłań na skutek zawałów czy niewydolności mięśnia sercowego. Tak naprawdę wykonanie echo serca może uratować życie. Widać to chociażby na przykładzie wskazanych ewentualnych chorób, które można dzięki niemu wykryć. Właśnie dlatego warto jest przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy z naszym sercem wszystko jest w porządku.
Badanie echokardiograficzne, inaczej USG serca, to jedno z podstawowych metod diagnostyki obrazowej. Do jego przeprowadzenia, niezbędne jest wykorzystanie wspomnianych wcześniej fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek poddanych badaniu, ukazując ich obraz na monitorze. Wykonanie echa serca pozwala na wyznaczenie parametrów takich jak:
– grubość, wielkość, a także proporcje serca,
– położenie serca,
– przepływy w zastawkach, a także ich budowa,
– kondycja osierdzia,
– kontrola lewej komory serca i jej funkcji skurczowych,
– diagnostyka wszelkiego rodzaju guzów i zmian nowotworowych znajdujących się w okolicy serca oraz klatki piersiowej.
Pamiętajmy, że tylko regularne badania dają szansę na wykrycie wszelkiego rodzaju odchyleń od normy na wczesnym etapie i wdrożenie odpowiedniej terapii, dlatego nie czekajmy i umówmy się na wizytę, chociażby za pośrednictwem strony https://imedica.com.pl/echokardiografia/.