Przy wyborze donicy należy zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego jest ona wykonana – szczególnie, jeśli zakup ma służyć do uprawy roślin wieloletnich. Tradycyjne materiały – glina, ceramika i szkło – charakteryzują się niską trwałością, są podatne na rozbicie i nie sprawdzają się w niskich temperaturach. Plastik jest nieco trwalszy, jednak ma tendencję do odkształceń i odbarwień.
Do trwałych donic można zaliczyć te drewniane, ale pod warunkiem, że są one poddawane systematycznej konserwacji. Również zabezpieczona przed korozją, ocynkowana blacha lub aluminium posłużą właścicielowi przez dłuższy czas. Trwałość jest zaletą donic z różnego rodzaju kompozytów oraz syntetycznego technorattanu – wyglądają one bardzo efektownie zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej rustykalnych aranżacjach wnętrz i przestrzeni zewnętrznej. Odporne na warunki pogodowe i bardzo trwałe są donice gabionowe (z masywnej, stalowej siatki wypełnionej tłuczniem), kamienne i betonowe – ich wagą jest duży ciężar, który może utrudniać zmianę ogrodowej czy tarasowej aranżacji.
Na szczególną uwagę zasługują również donice z włókna szklanego. Są one wyjątkowo trwałe – zastosowany w nich fiberglas wykorzystuje się m.in. do produkcji komponentów budowlanych, łodzi i samochodów. Są mrozoodporne, a ich zaletą jest wysoki walor estetyczny. Donice z włókna szklanego znakomicie wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie, dostępne są w dużym wyborze form, a ich kolorystyka znakomicie współgra z modnym, minimalistycznym designem. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i do dekoracji balkonów, tarasów i ogrodów.
Różnego rodzaju małe i duże donice do domu i ogrodu znajdziesz na przykład w sklepie internetowym donice.home.pl.