Pellet staje się coraz popularniejszym wyborem do ogrzewania domu. Zaliczamy go do biomasy i do ekologicznych źródeł energii. To ciekawy materiał opałowy, a w artykule zostaną wymienione jego właściwości i zastosowanie.
Wiele cech zależy od rodzaju pelletu, ale niektóre z nich można przedstawić jako ogólne dla tego rodzaju materiału. Przede wszystkim zawsze występuje jako granulat. Jego wartość opałowa wynosi około 19 MJ/kg. To tylko o około 2 MJ/kg mniej niż w przypadku węgla kamiennego, ale jednocześnie więcej niż w przypadku drewna. Zawartość wilgoci wynosi od 6 do 12%. Należy zauważyć, że ta wartość byłaby znacznie większa, ale dużo wody odparowuje w procesie wytwarzania pelletu przez systematyczne podgrzewanie. Zawartość popiołu to około 0,45%, co jest zaletą tego materiału. Pellet jest łatwy w użytkowaniu, a w dodatku nie śmieci w kotłowni. Jego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska, gdyż roślina najpierw sama pochłania zanieczyszczenia, żeby później część oddać, więc całościowo jest neutralny dla środowiska. Średnica i długość granulek jest zróżnicowana. Od 6 do 12 mm średnicy i długości kilku centymetrów. Chcąc wypróbować pellet odpowiedniej jakości, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na witrynie https://kielce.pellet-robin.pl/.
Przede wszystkim pellet może stanowić podstawowe źródło ogrzewania budynku i spełniać tę funkcję lepiej niż węgiel czy drewno. Właściwości tego materiału sprawiają, że jest mocno konkurencyjny (wysoka wartość opałowa, niska wilgotność, mała zawartość popiołu). Pellet jest również często stosowany jako paliwo dodatkowe tzn. jako materiał do kominka. Biomasa jest często używana w miejscach, które dbają o jakość środowiska.