Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego celem jest zapewnienie doraźnego dostępu do energii elektrycznej, np. w przypadku awarii lub niemożności skorzystania z zasilania sieciowego. Wybór agregatu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, czyli ilości i mocy urządzeń wymagających zasilania elektrycznego.
Motorem napędowym agregatów prądotwórczych jest silnik spalinowy, zasilany – zależnie od modelu – benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem. Wytwarzana w agregatach energia jest przekazywana do określonego fragmentu sieci elektrycznej lub bezpośrednio do wybranych urządzeń.
Agregaty prądotwórcze sprawdzą się w gospodarstwie domowym (np. w sytuacji awarii sieci energetycznej), na budowie, a także podczas wycieczki.
Wybór konkretnego modelu powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników – dobrze dobrany zapewni bezproblemowe funkcjonowanie wszystkich niezbędnych urządzeń i sprzętów.
Wybierając agregat prądotwórczy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na napięcie i moc. Na rynku dostępne są modele jednofazowe oraz trójfazowe, dostarczające prąd o określonym napięciu. W gospodarstwie domowym wystarcza zazwyczaj agregat jednofazowy, który bez problemu podtrzyma pracę urządzeń AGD, RTV, komputerów i oświetlenia. Wybierając urządzenie na budowę, gdzie stosowane są urządzenia wymagające zasilania z siły, lepiej wybrać model trójfazowy.
Równie ważną kwestią jest moc agregatu, od której zależy dostarczenie do urządzeń odpowiedniej ilości energii. Należy pamiętać, że moc powinna być większa niż łączna moc urządzeń elektrycznych zasilanych za pomocą agregatu.
Zakup agregatu prądotwórczego wiąże się z mniejszym lub większym nakładem finansowym. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadku przedmiotowe urządzenia stosowane są w sytuacjach doraźnych, warto rozważyć alternatywę, jaką są agregaty wynajem. Rozwiązanie to sprawdzi się m.in. w przypadku prac budowlano-remontowych czy też wakacji pod chmurką.
Warto podkreślić, że ich wynajem to szeroki wachlarz propozycji, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych, różniących się napięciem i mocą, dzięki czemu bez problemu można znaleźć optymalne rozwiązanie w każdej sytuacji.