Badanie stanu konstrukcji betonowej bez pobierania próbek

Badanie stanu konstrukcji betonowej bez pobierania próbek

fauxels/pexels.com

Nieruchomości i budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie beton jest najpowszechniejszym rodzajem materiału używanym do stawiania konstrukcji. Z powodu powszechności jego stosowania musimy mieć pewność, że konstrukcja wytrzyma najgorsze przeciążenia, zapewniając tym samym bezpieczeństwo jego użytkowników.

Czynniki wpływające na jakość betonu

Parametry betonu, od których zależy jego jakość, nośność i trwałość, to przede wszystkim tzw. klasa betonu odznaczająca odporność na ściskanie. Jak jest mierzona? Przygotowuje się próbkę betonu 150 mm i wysokości 300 mm, która następnie poddawana jest testom na ściskanie pod prasami hydraulicznymi, które wywierają na nie nacisk. Następnie na podstawie dokonanych obserwacji można stwierdzić, czy użyty beton mieści się w granicach normy. Niestety wadą tej metody jest to, że należy ona to tzw. metod niszczących.

Nieniszczące metody badania konstrukcji betonowych

Przeciwieństwem wspomnianej metody są badania nieniszczące, zorientowane również na badanie wytrzymałości betonu na ściskanie. Wśród tych metod wyróżnia się trzy podstawowe: badanie metodą pull-out, badanie metodą ultradźwiękową, badanie sklerometryczne (młotek Schmidta). Wymieniony młotek Schmidta cieszy się coraz większą popularnością np. młotek infraTest. Bada twardość betonu poprzez uderzenie w kontrolowaną powierzchnię. Następnie wynik zarejestrowany zostaje przez przyrząd i określony za pomocą liczby odbicia, wyrażającej wielkość odskoku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*