Gołębie to jedne z pierwszych stworzeń, które towarzyszyły człowiekowi. Ich oswojenie datuje się bowiem mniej więcej na schyłek epoki kamienia łupanego. Do dzisiaj są chętnie hodowane i stanowią prawdziwą chlubę wielu hobbystów, którzy starają się dbać o to, aby ich ptakom niczego nie brakowało. Warto podkreślić, że decydując się na założenie profesjonalnej czy nawet amatorskiej hodowli, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów i stosować się do określonych zasad.
Jeśli podjęliśmy ostateczną decyzję o założeniu hodowli gołębi (np. pocztowych), powinniśmy w pierwszej kolejności sięgnąć po literaturę tematu lub spotkać się z doświadczonymi hodowcami, którzy udzielą nam wielu przydatnych porad. Gołębie są bowiem stworzeniami, nad którymi opieka wymaga sporej wiedzy i ilości czasu.
Kolejnym etapem jest zapewnienie stworzeniom właściwego miejsca do bytowania. W tym przypadku będzie to gołębnik, wyposażony w takie elementy jak: okna, regały spoczynkowe, poidła, karmniki, cele rozpłodowe oraz wylotowe, ramki, kosze transportowe, kąpielisko i system wentylacji. Tego rodzaju schronienie można wybudować w ogrodzie, na strychu albo na działce. Obok warto postawić tzw. wolierę, czyli konstrukcję z siatki albo szkła, wewnątrz której ptaki będą mogły w miarę swobodnie latać.
Jeśli chodzi o pożywienie, to najlepiej zaopatrywać się w gotowe karmy w profesjonalnych sklepach stacjonarnych lub internetowych (godna polecenia jest zwłaszcza karma Versele Laga). Można także przygotowywać własne mieszanki ze zbóż (np. słonecznika, soi, żyta czy kukurydzy), wzbogacając je o stosowne witaminy i składniki mineralne, a także białko, węglowodany oraz tłuszcze. Nie możemy też zapomnieć o czymś tak istotnym, jak obrączki na gołębie z informacjami, które pozwolą je zidentyfikować w sytuacji, gdyby zabłądziły (kraj pochodzenia, rok urodzenia oraz indywidualny numer stworzenia).