Czym różni się okulista od optometrysty?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okulista to lekarz medycyny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Optometrysta jest pracownikiem służby zdrowia, który pomaga ludziom poprawić ich wzrok, zapobiec utracie wzroku i chorobom oczu poprzez kompleksowe badania oczu, soczewki kontaktowe, ramki i inne urządzenia słabowidzące.

Główne rożnicę między okulistą a optometrystą

Główna różnica między okulistą a optometrystą polega na tym, że okuliści są lekarzami medycyny, którzy mogą przepisywać leki. Optometrysta może przepisywać leki, ale tylko po ukończeniu rocznego programu rezydencji w anestezjologii. Optometryści mogą również wykonywać operacje na oku, ale nie jest to powszechna praktyka. Większość optometrystów pracuje z pacjentami, aby ustalić, czy mają oni jakieś konkretne choroby lub problemy z widzeniem. Następnie pomagają leczyć te problemy poprzez soczewki korekcyjne lub leki, jeśli jest to konieczne.

Zabiegi chirurgiczne

Optometryści nie wykonują również zabiegów chirurgicznych na oku, takich jak operacje zaćmy lub laserowe leczenie jaskry; jednak niektórzy wykonują drobne zabiegi, takie jak usuwanie ciał obcych z oczu lub umieszczanie soczewek kontaktowych u pacjentów z trudnymi do dopasowania oczami (takimi jak astygmatyzm). Optometryści głównie skupiają się na badaniu swoich pacjentów, które są konieczne jeżeli chcemy zachować dobry wzrok. Chcąć udać się na takie badania warto zajrzeć na stronę https://medaroptyk.pl/badania/. Okuliści często używają laserów i innych zaawansowanych technologii podczas operacji, aby zapewnić, że wynik jest tak dobry, jak to możliwe dla pacjenta. Pomagają również przy operacji zaćmy, czyli usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta. Okuliści mogą wykonywać także inne zabiegi, takie jak przeszczep rogówki czy leczenie odwarstwienia siatkówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*