Poszczególne Wydziały Ruchu Drogowego zajmują się zapewnianiem nam bezpieczeństwa na drodze oraz stałym dbaniem o stan nawierzchni. Regularne przeglądy i naprawy pozwalają na zminimalizowanie zagrożenia kolizji spowodowanego przez nierówności lub dziury w asfalcie. Do zadań drogowców należy również szereg innych czynności na obszarze drogowym, dlatego też zawód ten jest szeroko zróżnicowany.
Poza działaniami fizycznymi drogowców, ruch drogowy zabezpieczany jest dzięki dodatkowym narzędziom. W tym przypadku warto wyróżnić niezmiernie ułatwiające podróżowanie lustra drogowe. Przedmioty te poprzez swoją budowę są w stanie ukazać kierowcom czy żaden pojazd nie nadjeżdża ze strony przeciwnej.
Montowane są zazwyczaj w miejscach o utrudnionej widoczności, w których droga ostro zakręca i uniemożliwia ocenę sytuacji przez kierowcę. Bardzo często takie lustra spotyka się na trasach górskich, gdzie szerokość dróg jest mniejsza, a ich krętość zdecydowanie powyżej przeciętnej.
Standardem w ekwipunku ekip drogowych są oczywiście znaki drogowe np. takie https://www.matech.com.pl/pl/oznakowanie-pionowe-i-poziome/znaki-drogowe. To na nich w głównej mierze opierają się przepisy poruszania się po drogach, które nie tylko ułatwiają nam poruszanie się, funkcjonowanie w ruchu, ale i zapewniają bezpieczeństwo.
Dzięki umieszczeniu ich w odpowiednich miejscach, kierowca dostaje wiadomość o zwiększonym zagrożeniu, zwężeniu drogi, wybojach czy odcinku na którym częściej wydarzają się wypadki. Zadaniem drogowców jest stawianie znaków w wyszczególnionych do tego strefach i dbanie o ich czystość oraz stan.