Jak dobrać szambo?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas budowy domu w okolicy, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji, konieczne jest wykonanie szamba. Do niego będą zrzucane wszystkie ścieki, jakie zostaną wytworzone w naszym gospodarstwie domowym. Po napełnieniu zbiornika należy zamówić wóz asenizacyjny, który opróżni szambo. Po tej operacji znów będzie można je użytkować przez następne kilka miesięcy. Sprawdzamy, jak dobrać wielkość i typ zbiornika do konkretnych zastosowań. Zapraszamy do lektury.

Pojemność szamba

Absolutnie najważniejszym parametrem jest pojemność. Musi być ona dobrana w taki sposób, by zbiornik nie napełniał się zbyt szybko. Można go przewymiarować, choć to również ma swoje wady, takie jak choćby konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca na podwórku. Stałe frakcje ścieków mogą też zasychać na dnie, tworząc trudną do usunięcia powłokę. A więc jak dobrać szambo? Decyduje o tym przede wszystkim ilość osób, które mieszkają w domu. Każda osoba produkuje dziennie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu litrów ścieków – ta druga sytuacja występuje wtedy, gdy domownik bierze kąpiel.

Jedna czy dwie komory?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się szamba dwukomorowe. Pozwalają one na lepsze oddzielenie od siebie frakcji stałej i płynnej, przez co nie trzeba tak często usuwać zawartości zbiorników.

O każdym z rozwiązań możemy więcej poczytać na poniżej stronie: http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/jednokomorowe/. Trzeba wziąć pod uwagę, że wersja dwukomorowa wymaga więcej miejsca i koszty jej budowy są większe, jednak później daje nam o wiele większy komfort użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*