Jak postawić fundamenty krok po kroku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fundament to najważniejsza część każdej budowli. Dlatego też jego wykonanie powinno być przeprowadzone z największą starannością. Niezależnie czy ma to być podstawa pod wielki budynek, czy domek letniskowy z drewna, porządne fundamenty to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. Muszą one przejąć na siebie cały ciężar budynku, który może wynosić nawet kilka tysięcy ton. Dodatkowo, w sytuacji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak wiatry czy tornada, muszą zapewnić utrzymanie bryły budynku w pionie.

Pierwsze kroki

Na początku, zanim jeszcze zostanie wykonany wykop fundamentowy, należy przeprowadzić badania gruntu. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie wykonanie fundamentów solidniejszy niż wynikało to z pierwotnych obliczeń. Tam, gdzie w ziemi znajduje się duża ilość piasków, będzie ona w naturalny sposób słabsza i fundament musi to skompensować. Następnie wykonywany jest wspomniany wykop i fundamenty zostają zalane betonem o odpowiednich parametrach. Zanim dalsza budowa będzie mogła ruszyć, musi minąć nieco czasu, aż beton ulegnie całkowitemu związaniu.

Dodatkowe rozwiązania

W przypadku, gdy na fundamentach ma zostać wzniesiony lekki, drewniany domek letniskowy, konieczne jest jego solidne przymocowanie do nich. Inaczej, w sytuacji dużego naporu wiatru, może on zostać zwyczajnie przewrócony. Do tego celu stosuje się między innymi kotwy fundamentowe, o których więcej informacji znajdziemy tutaj: https://www.kristal.net.pl/produkty/kotwy-fundamentowe/373. Na etapie zalewania fundamentu zostają one umieszczone wewnątrz, a po zastygnięciu stanowią solidny uchwyt, do którego można przyspawać lub przykręcić łapy, trzymające konstrukcję domku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*