Sprawy rodzinne mają swój szczególny i delikatny charakter. Jednym z ich rodzajów są postępowania rozwodowe oraz te związane z podziałem majątku wspólnego małżonków. Niejednokrotnie trwają latami, zwłaszcza jeśli struktura majątku małżonków ma złożony charakter a małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania spraw dotyczących podziału majątku warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika takiego jak z przedstawionej witryny https://www.adwokat-figzal.pl/.
Wyrok rozwodowy oznacza definitywne zakończenie małżeństwa, nie jest jednak całkowitym zakończeniem wszystkich spraw pomiędzy małżonkami. Sąd w wyroku rozwodowym może dokonać podziału majątku jeśli nie będzie powodowało to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że podział majątku dokonywany jest w odrębnym postępowaniu, co przedłuża całą procedurę.
Warto wiedzieć, że w małżeństwie istnieje kilka rodzajów podziału majątku: wspólny oraz osobiste przedmioty męża oraz żony. Z reguły pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa małżeństwa, chyba że strony zawierając jego zdecydowały o jego modyfikacji (np. wspólność ustawowa z wyrównaniem dorobków). Dokonując podziału należy przede wszystkim wyodrębnić przedmioty i prawa które przynależą do określonych mas majątkowych. Jeśli małżonkowie nie mogą porozumieć się między sobą co do podziału majątku objętego wspólnością o jego rozdzieleniu najczęściej decyduje sąd. Co ważne, podział dotyczy tylko i wyłącznie aktywów ale nie długów. W przypadku wspólnego posiadania nieruchomości, jeśli jeden z małżonków nie jest w stanie spłacić drugiego dobrym rozwiązaniem okazuje się być sprzedaż mieszkania lub domu a następnie podzielenie się uzyskanymi pieniędzmi.