Jak wygląda aukcja dzieł sztuki – co warto wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób interesuje się sztuką i kolekcjonuje jej dzieła. Jednakże jedynie koneserzy decydują się na kupowanie obrazów czy rzeźb na aukcjach. Jak to zrobić i jak się zabrać do całej sprawy, a także jakie panują tam zasady? Postaramy się to krótko wytłumaczyć, skupiając się na dwóch rodzajach takich aukcji – internetowych oraz stacjonarnych.

Aukcje stacjonarne

Najbardziej klasyczne i zazwyczaj organizowane przez domy aukcyjne, rzadziej przez galerie sztuki. Wystarczy osobiste stawiennictwo oraz zgłoszenie się po tabliczkę, chociaż w przypadku bardziej obleganych wydarzeń mogą zobowiązywać wcześniejsze zapisy. W momencie licytacji, kiedy pada kwota, wystarczy taką tabliczkę podnieść. Należy jednak pamiętać, że w 90% sytuacji trzeba mieć przy sobie kwotę, którą się licytuje lub być w stanie zrobić na nią szybki przelew.

Aukcje internetowe

Ostatnio coraz popularniejsze, nie tylko ze względu na pandemię, ale przede wszystkim z powodu rozwoju technologicznego i łatwości uczestnictwa w takiej aukcji. Żeby się przekonać jakie to proste, najlepiej wejść na stronę https://onebid.pl/pl/auctions/Sztuka i poczytać jak licytować. W największym skrócie wystarczy założyć konto użytkownika i ustalić limit przy interesującym nas dziele sztuki, a automat będzie do tej kwoty licytować za nas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*