Jakie rodzaje nawozów wyróżniamy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nawozy to substancje, które dostarczają roślinom składników odżywczych potrzebnych im do wzrostu i rozwoju. Choć występują one naturalnie w glebie, niektórzy decydują się na dodanie ich do swojego ogrodu lub trawnika. Nawozy mogą być wytwarzane z naturalnych składników, takich jak mączka z krwi, mączka kostna i piasek zielony. Jednak większość nawozów komercyjnych jest produkowana przy użyciu procesów chemicznych, które tworzą jednolity produkt, łatwy w użyciu.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawozów. Do najczęstszych typów należą:

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne dostarczają składników odżywczych dla roślin w naturalnej formie. Zawierają one naturalne składniki, takie jak obornik, kompost, mączka z lucerny, emulsja rybna i wodorosty. Nawozy organiczne dostarczają składników odżywczych powoli w czasie i nie powodują spalania roślin, jak to może mieć miejsce w przypadku nawozów chemicznych. Sprawiają również, że gleba jest bardziej żyzna, co pomaga jej zachować wilgoć lepiej niż w przypadku innych rodzajów nawozów.

Nawozy nieorganiczne

Nawozy nieorganiczne obejmują syntetyczne formy azotu, takie jak azotan amonu lub azotan amonu z mocznikiem (UAN). Są one powszechnie stosowane na polach golfowych i boiskach sportowych, ponieważ szybko uwalniają składniki odżywcze, dzięki czemu trawy mogą szybko się zazielenić po okresie zimowego spoczynku lub uszkodzeniu w wyniku działania zimnych warunków pogodowych w okresie wegetacyjnym (tj. zimą). Tego typu nawozy również szybko uwalniają składniki odżywcze, dzięki czemu rośliny mogą być uprawiane wcześniej niż zwykle na słabych glebach, ale nie są tak skuteczne w utrzymaniu zdrowia roślin. Należą do nich również nawozy chelatowe które są często stosowane w przypadku roślin cierpiących na niedobór żelaza lub inne niedobory mikroelementów. Nawozy te zazwyczaj nie rozpuszczają się w wodzie i muszą być stosowane jako suchy materiał bezpośrednio do gleby.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*