W związku z dużymi zasobami węgla znajdującymi się na terenie kraju, właśnie ten surowiec od wielu lat jest najczęściej wykorzystywany jako opał służący do ogrzewania domów. W sprzedaży dostępny jest zarówno czysty węgiel, jak i jego pochodne.
Najtańszy i najchętniej kupowany przez Polaków, jest tzw. miał węglowy. Niestety w parze z niską ceną idzie niska jakość tego rodzaju produktu. Miał spalany w kiepskiej jakości piecach, przyczynia się do powstawania smogu i zanieczyszczenia powietrza.
Lepszym wyborem jest tzw. ekogroszek, który podczas spalania emituje do atmosfery znacznie mniejsze ilości siarki oraz dwutlenku węgla. Ekogroszek często sprzedawany jest w workach, dzięki czemu jest łatwy w transporcie. Można go nabyć m.in. na https://www.sambudrol.pl/.
Coraz częściej w worki pakuje się również tradycyjny węgiel. W sprzedaży znaleźć można m.in. węgiel orzech workowany, który charakteryzuje się wysoką jakością oraz dużą kalorycznością. Jego zaletą jest również mała ilość popiołu, jaka pozostaje po spaleniu. Najmniej popularny jest koks. Wynika to przede wszystkim z jego wysokiej ceny.
W związku z tym, że spalanie węgla powoduje zanieczyszczenie środowiska, coraz więcej osób szuka innych opałów. Z każdym rokiem rośnie popularność pieców na gaz ziemny. Ogrzewanie domu za pomocą gazu ziemnego jest wygodne i coraz bardziej opłacalne. W domach wyposażonych w kominek z płaszczem wodnym z powodzeniem spalać można drewno.
Rosnącą popularnością cieszy się także pellet, czyli sprasowane trociny spalane w piecach przystosowanych do tego rodzaju opału. Rzadziej jako opał w Polsce wykorzystuje się biomasę, słomę oraz olej opałowy. Niska popularność tego ostatniego surowca wynika przede wszystkim z wysokich cen ropy naftowej.
Niestety nadal wiele osób traktuje śmieci jako opał, nie zdając sobie sprawy, że palenie butelek, toreb czy worków nie tylko niszczy piec i komin, ale także wpływa na zanieczyszczenie powietrza.