Jakiego typu praca wymaga sterylnego i czystego otoczenia?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Są branże, które wymagają sterylnego i czystego otoczenia, w którym nie mogą występować żadnego rodzaju zanieczyszczenia. Pomieszczenia powstające z zachowaniem wszelkich standardów nazywane są pomieszczeniami czystymi lub sterylnymi. Przy jakiego typu pracach clean room jest czymś niezbędnym? Tego dowiesz się z naszego poniższego artykułu.

Clean room – w jakich branżach jest obowiązkowy?

Pomieszczenia czyste to wydzielone pomieszczenie, które umożliwia zachowanie maksymalnej kontroli nad ilością cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Muszą spełniać szereg wytycznych takich jak określona temperatura, wilgotność otoczenia, różnica ciśnień czy chociażby poziom elektryczności statycznej. Clean roomy są zatem koniecznością narzucaną przez procesy produkcyjne, a nawet regulowane przez odpowiednie przepisy prawne.

Pomieszczenia czyste są wykorzystywane m.in. do produkcji wykorzystującej materiały o wysokiej czystości. Z tego też powodu mają zastosowanie w branży chemicznej, kosmetycznej lub farmaceutycznej. Wydzielone pomieszczenia czy nawet całe hale znajdziemy także w branżach elektroniki, biotechnologii czy nanotechnologii. Z usług oferowanych przez takie firmy jak np. https://ottoindustries.com.pl/oferta/clean-room-pomieszczenia-czyste/, korzysta także służba zdrowia. Jest to wymagający sektor, w którym zanieczyszczenia powinny być kontrolowane w szczególny sposób. Przykładem może być sala operacyjna, gdzie muszą być zachowane wszelkie normy związane z bezpieczeństwem nie tylko pacjentów, lecz także personelu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*