Jakiej cegły użyć do budowy domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykle istotną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest wybór odpowiedniego materiału konstrukcyjnego. Od wielu lat największą popularnością cieszy się cegła, która wprost idealnie nadaje się do wnoszenia elewacyjnych ścian dwu- oraz trójwarstwowych (a także sklepień, nadproży i słupów). Murowanie z jej wykorzystaniem jest co prawda dosyć długotrwałe, ale jednocześnie daje możliwość uzyskania dowolnego kształtu. Dodajmy, że cegła bardzo dobrze chroni wnętrze obiektu mieszkalnego przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Dwa kluczowe modele

Do budowy domu jednorodzinnego optymalnym wyborem jest cegła ceramiczna, produkowana zazwyczaj z glin ilastych, łupków, lessów i piasku kwarcowego. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i posiada doskonałe właściwości akustyczne oraz termiczne. Na rynku jest dostępna w dwóch wersjach – ze specyficznymi dziurami i całkowicie pełna. Ta druga wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na duże obciążenia, dlatego jest obecnie najchętniej stosowana przez inwestorów.

Zdecydowanie najlepiej w przypadku elewacji zewnętrznej sprawdzą się modele o grubości 25 cm, które należy dodatkowo ocieplić warstwą styropianu bądź wełny mineralnej. W celu zakupu wysokiej jakości cegieł ceramicznych warto odwiedzić taki zakład wytwórczy, jak profesjonalna cegielnia. Alternatywę stanowią produkty licowe o wytrzymałości 10-15 MPa, a także klinkierowe z glin wapienno-żelazistych lub wapienno-magnezjowych (koniecznie bez szkliwionej powierzchni). Można też zamiast cegły wybrać pustaki (zwłaszcza ceramiczne i szklane) oraz wyprofilowane bloczki z wypustami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*