Od kilku lat w Polsce zauważa się wzrost tendencji do wybierania kremacji zamiast pogrzebu tradycyjnego. Jest to ogromna zmiana wobec sytuacji, która miała miejsce nie tak dawno temu, gdy Kościół oficjalnie potępił kremację. Obecnie rekomenduje pochówek tradycyjny, jednak nie potępia palenia zwłok.
Zasiłek pogrzebowy ma sztywno ustaloną kwotę. Bardzo często okazuje się ona niewystarczająca do zorganizowania godnego pochówku. Mowa tutaj oczywiście o absolutnie niezbędnych wydatkach, pomijając ewentualne koszty stypy czy pomnika nagrobnego, które to zostają w wyłącznej gestii osoby odpowiedzialnej za pogrzeb. Jednakże same koszty transportu zwłok, przygotowania ich do pogrzebu oraz ceny trumien, wieńców i całej oprawy ceremonii wynoszą zacznie więcej niż zasiłek pogrzebowy. Z tego powodu niektórzy szukają alternatywy.
Panują sprzeczne opinie na temat tego, co jest tańsze: pochówek tradycyjny czy kremacja. W zależności od oferty zakładu pogrzebowego, ceny mogą się równoważyć lub jedna forma może być droższa od drugiej. Trudno zatem brać pod uwagę względy kosztowe przy wyborze metody pochowku. Nie bez znaczenia są natomiast inne argumenty, z których miejsce na ostateczne złożenie ciała lub prochów okazuje się nierzadko decydujący. W ogromnych aglomeracjach coraz popularniejsze staje się wykupywanie niewielkiej przestrzeni na cmentarzach, co możliwe staje się dzięki grzebaniu urn z prochami. Da innych natomiast takim argumentem może być możliwość przechowywania prochów bliskich w domu, bo choć w Polsce istnieje obowiązek pogrzebania zmarłego to jednak prawo nie określa, w jakim terminie trzeba ten obowiązek spełnić.
Zakłady pogrzebowe systematycznie rozszerzają swoją ofertę. Jeszcze kilka lat temu kremacja była zjawiskiem niewyobrażalnym w polskich realiach, podczas gdy systematycznie staje się czymś powszechnym.