Parkiet czy panele?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Solidna, oraz dobrze wyglądają podłoga jest niezwykle ważna w każdym domu. Podłoga może być wykonana m.in. z parkietu lub paneli. Co jednak wybrać spośród nich? Oba rozwiązania mają swoje wady jak i zalety.

Parkiet to element, który jest wykonywany z twardych gatunków drewna. Wykonuje się go np. z dębu, buka, klonu lub też gatunków drzew egzotycznych. Są to lite, małych rozmiarów deski z wyprofilowanym fryzem na wzdłużnych i czołowych krawędziach na połączenia typu wpust-wypust. Rozmiar tych deszczułek będzie zależny od rodzaju parkietu. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów parkietu jakimi są parkiet klasyczny, lamelowy, przemysłowy i mozaikowy. Parkiety są trwalsze oraz łączą w sobie urok drewna i funkcjonalność paneli. To ich główne zalety. Może być układany w różne wzory, dzięki odznaczać się oryginalnością. Do jednych ze sposobów jego układania należy jodła francuska. To specjalny wzór ułożenia deski. Opiera się na odpowiednio zaciętych ukosach pod tym samym kątem co kąt ułożenia deszczułek. Potocznie nazywa się go po prostu – parkiet w jodełkę i z pewnością jest świetnym wyborem do naszej podłogi.

Panele zaś są mniej trwałe, ale w zależności od rodzaju. Podzielić je można bowiem na panele drewniane, laminowane i krokowe. Ich zaletami są szybkość montażu i brak konieczności wykańczania.

Reasumując, parkiet to materiał naturalny i ekskluzywny. Wymaga większych nakładów finansowych, ale jest dużo trwalszy, a więc może służyć przez lata. Panele zaś są łatwiejsze w montażu, tańsze, ale mniej trwałe. Wybór naszej podłogi spośród parkietu, bądź paneli zależy więc od naszych indywidualnych oczekiwań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*