Wagi wykorzystywane w handlu i przemyśle

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W placówkach handlowych, zakładach produkcyjnych, hurtowniach i magazynach bardzo często zachodzi konieczność zważenia jakiegoś towaru. W takiej sytuacji niezbędne okazują się specjalne wagi przemysłowe, zróżnicowane pod względem funkcjonalności. Charakteryzują się one w większości sporym rozmiarem, wysoką precyzją pomiaru oraz możliwością pracy nawet w trudnych warunkach (codzienna eksploatacja, zapylenie powietrza itp.). W niniejszym artykule zostaną opisane najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane modele. 

Duże znaczenie ma typ towaru

W różnych obiektach handlowych najczęściej stosuje się wagi niekalkulacyjne, kalkulacyjne i etykietujące. Te pierwsze są proste w budowie i służą wyłącznie do wyświetlania masy określonego produktu. Spotykamy je zarówno w małych sklepach, jak i na targach z warzywami i owocami czy w lokalach gastronomicznych. Z kolei modele kalkulacyjne pozwalają dodatkowo na wyliczanie należności za towar, zaś etykietujące są najbardziej zaawansowane, ponieważ można je łatwo programować i łączyć z systemami informatycznymi. W zakładach przemysłowych i magazynach stosuje się natomiast nieco inne rodzaje wag.

Najbardziej popularne są modele platformowe, przeznaczone do ważenia przedmiotów o ponadprzeciętnej masie (nawet do 300 kg). Tego typu urządzenia są powszechnie wykorzystywane głównie w punktach wydawania oraz przyjmowania ładunków, ale sprawdzą się też na dużych targowiskach i giełdach. Kolejną grupę użytecznych wag stanowią wersje hakowe, montowane tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie sprzętu platformowego. Często można je spotkać w warsztatach samochodowych, hurtowniach i hipermarketach. Oprócz tego popularne są jeszcze wagi paletowe, najazdowe i pomostowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*