Wycena nieruchomości – jak oszacować wartość mieszkania?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oszacowanie wartości nieruchomości to jeden z etapów niezbędnych przy sprzedaży domu lub mieszkania. Wynika to z faktu, że kwota wpisana później w ogłoszeniu ma decydujące znaczenie dla wszystkich zainteresowanych transakcją osób. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania doświadczonemu fachowcowi obeznanym z rynkiem. Jeśli interesuje nas profesjonalna wycena nieruchomości Wrocław to miasto, w którym bez żadnego problemu znajdziemy wykwalifikowanego rzeczoznawcę.

Lokalizacja to najważniejszy czynnik, ale nie jedyny

Podczas wyceny nieruchomości specjalista bierze pod uwagę w pierwszej kolejności lokalizację danego obiektu. Chodzi tutaj w szczególności o położenie w określonej dzielnicy miasta, kondygnację (zdecydowanie najdroższe są lokale mieszkalne na pierwszym i drugim piętrze), a także odległość od sklepów, punktów usługowych, przystanków autobusowych, parkingów czy placówek edukacyjnych. Oprócz tego liczą się właściwości typowo użytkowe, takie jak choćby metraż, rozkład poszczególnych wnętrz, specyfika kuchni, wysokość aktualnego czynszu oraz udogodnienia w postaci balkonu, tarasu albo ogrodu zimowego. Pozostałe istotne elementy mające bezpośredni wpływ na ostateczną wycenę to:

-ukształtowanie terenu działki i orientacja przestrzenna budynku,

-rok powstania i przeprowadzonego remontu, 

-rodzaj zainstalowanych systemów (grzewczego, wodno-kanalizacyjnego, wentylacyjnego),

-bliskość parków i innych obszarów zielonych,

-zakres umeblowania.

Dodajmy, że czynnikami obniżającymi wartość nieruchomości są wszelkie nieusuwalne wady konstrukcyjne, realizowane w pobliżu budowy, nadmiernie zniszczona elewacja i klatka schodowa oraz potencjalny kredyt hipoteczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*