Co przyda się do nagrywania wideo w plenerze?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nagrywanie w plenerze staje się coraz popularniejsze, szczególnie w trakcie organizacji różnego rodzaju przyjęć, takich jak imprezy ślubne. Jednakże nie jest to zazwyczaj standardowa praca z kamerą, a aby efekty tego rodzaju prac były naprawdę zadowalające warto zastosować do tego celu specjalny sprzęt. 

Solidne zabezpieczenie sprzętu i odpowiedni statyw to podstawa!

Do przenoszenia naszego sprzętu filmującego warto wyposażyć się w plecak. Tego rodzaju rozwiązanie przede wszystkim jest bardzo wygodne, ale również nieuciążliwe, gdyż w plecaku nie czujemy ciężaru przenoszonych przez nas urządzeń. Co więcej solidny plecak zazwyczaj posiada kilka przegród, w których można umieścić kamerę, mikroporty i ładowarkę do urządzenia, ale również wszelkie osobiste akcesoria, takie jak portfel, telefon, czy dodatkowy element ubioru. Wszystko to sprawia, że plecak jest niezmiernie praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy zabrać ze sobą cały niezbędny ekwipunek. 

W plenerze, tak samo jak stacjonarnie niezbędnym akcesorium do nagrywania jest statyw, na którym możemy stabilnie ustawić naszą kamerę. Niestety nie jest on nazbyt wygodny w trakcie przenoszenia. W związku z czym warto wyposażyć się w taki, który będzie możliwie najmniejszy i najlżejszy, tak aby jego przenoszenie nie sprawiało nam naprawdę dużych problemów. Wszystko oczywiście zależy od miejsca, w którym będziesz nagrywać i od tego, jak ciężkiego sprzętu musisz do tego użyć. Jednakże warto mieć tą kwestię na uwadze. 

Przydatne w pracy adaptery

Jeśli już masz swój podstawowy ekwipunek dobrze byłoby jeszcze pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które nie tylko ułatwią Twoją pracę, ale także sprawią, że jej efekty będą naprawdę satysfakcjonujące. Dobry rejestrator audio jest zaopatrzony w różnego rodzaju adaptery, które nieco zmieniają jego funkcje w zależności przede wszystkim od tego, jakie są aktualne warunki pogodowe. Bowiem to właśnie pogoda stanowi jeden z najważniejszych czynników, warunkujących nagrywanie w plenerze. Istnieje między innymi szereg adapterów, zwiększających wartość pracy przysłony. Trzeba pamiętać o tym, że różne modele aparatów wymagają zastosowania różnego rodzaju adapterów. 

Kontrolowanie parametrów pracy przysłony jest szczególnie ważne w plenerze, gdzie warunki pogodowe i aura potrafi się co chwilę zmieniać. Otwiera to przed kamerzystą wiele zupełnie nowych możliwości, zwłaszcza kiedy zakres regulacji ustawień przysłony jest naprawdę duży! Do tego celu właśnie idealnie nadają się akcesoria marki producenta Metabones. W jego asortymencie znajdują się między innymi reduktory, przeznaczone do różnych modeli aparatów, takich marek jak Canon, Sony, czy Nikon. Wszystkie adaptery są w pełni dostosowane do najczęściej używanego sprzętu rejestrującego najbardziej popularnych marek. 

Co tak naprawdę daje możliwość regulacji pracy przysłony?

Niewielki otwór przysłony wydaje się przecież znacząco ograniczać ilość wpadającego do niej światła, a zatem również zmniejszać możliwości człowieka, obsługującego daną kamerę. Jednak okazuje się, że równocześnie wpływa ona na poprawę głębi ostrości zarejestrowanego w danym momencie obrazu. W związku z tym, że w danej chwili można ustawić ostrość jedynie na pewną, konkretną odległość, większa część obszaru, znajdującego się w kadrze pozostaje ostra.

Oddziałuje to w istotny sposób na wykonywanie nagrań wideo, w trakcie których niewątpliwie zależy nam na tym, aby uwzględnić możliwie, jak najwięcej szczegółów. To właśnie zwiększenie otworu obiektywu ogranicza głębie ostrości, rejestrowanego przez nas obrazu. Dodatkowe adaptery, stosowane w aparatach pozwalają na większą regulację wartości przysłony, a jej znaczenie jest tym większe im bardziej nieprzewidywalne i częstsze są zmiany w pogodzie, w miejscu, w którym aktualnie filmujemy.  

Jeśli jesteś profesjonalnym kamerzystą wymaga się od Ciebie przede wszystkim, jak najbardziej profesjonalnych ujęć, z uwzględnieniem wszelkich istotnych detali. Tym samym do swojej pracy powinieneś używać jedynie najbardziej profesjonalnego sprzętu. Praca w terenie wymaga dobrego zorganizowania, gdyż musimy zabrać ze sobą możliwie, jak najmniejszy, ale w pełni wystarczający ekwipunek. Musimy zadbać również o to, aby tworzone przez nas nagrania były, jak najwyższej jakości niezależnie od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Tym samym, musimy się przygotować wcześniej praktycznie na każdą ewentualność.

Z pewnością zaopatrzenie się w dodatkowe reduktory znacznie ułatwi nam to zadanie, zwiększając nasze możliwości. Firma Metabones oferuje w swoim asortymencie najlepsze akcesoria tego rodzaju. Przed wyruszeniem w plener, z całą pewnością warto ułatwić sobie pracę i zaopatrzyć się właśnie w taki sprzęt, dopasowując właściwy reduktor do posiadanego przez nas modelu aparatu. Jak się bowiem okazuje, dobrze zaopatrzony filmowiec, pracujący w terenie to już połowa sukcesu w filmowaniu, drugą część stanowi bystre oko i umiejętność uchwycenia w aparacie najpiękniejszych momentów danego wydarzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*