Co tą szkła progresywne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli mamy problemy ze wzrokiem i szukamy informacji na ten temat to zapewne prędzej czy później natrafimy na szkła progresywne. Czym są i w jakich okolicznościach warto po nie sięgnąć?

Dla kogo są przeznaczone?

Ten typ szkieł pojawił się już pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, w związku z czym obecnie są już stosunkowo popularne. Zaleca się je w szczególności w przypadku zaburzeń widzenia powiązanych z wiekiem, więc dotyczą przede wszystkim osób po czterdziestym roku życia, gdy dochodzi do osłabienia elastyczności soczewki w oku.

Dzięki szkłom progresywnym można widzieć wyraźnie to co blisko i to co dalej, zatem idealnie nadają się do codziennych czynności. Z tego względu będą też odpowiednie dla osób, które muszą korzystać z kilku par okularów wymiennie (np. oddzielne do czytania, a inne do jazdy samochodem). Te najbardziej odpowiednie pomoże dobrać Optyk Biela.

Jakie są wady i zalety tego rodzaju szkieł?

Nie powinno się z nich korzystać, gdy odczuwamy duże różnice między widzeniem z bliska i z daleka, a także w przypadku zeza, zaćmy czy jaskry oraz ewentualnych zwyrodnień niektórych elementów oka. Wśród pozostałych minusów można wymienić okres adaptacji (może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin), podczas którego oczy przyzwyczają się do szkła i można wtedy widzieć podwójny obraz.

Nie są też odpowiednie przy pracy biurowej, gdyż zawężą obraz monitora. Dużym plusem jest natomiast ich uniwersalność (zastępowanie wielu par okularów), dzięki czemu uzyskujemy duży komfort widzenia w różnych sytuacjach i z każdej odległości. Coraz większe zainteresowanie i liczba producentów sprawia też, że można nabyć szkła progresywne w dobrej cenie, mając jednocześnie duży wybór i gwarancję jakości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*