Czym zajmuje się endokrynolog?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Endokrynolog to osoba specjalizująca się w leczeniu różnorodnych zaburzeń związanych z funkcjonowaniem całego układu dokrewnego. Ich przyczyny nie są do końca określone, a wpływ na rozwój danej  choroby mogą mieć takie czynniki, jak choćby wiek czy nieodpowiednia dieta. Z całą pewnością jednym z głównych wskazań do wizyty w gabinecie tego specjalisty jest nieustanne zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu. Na https://www.policlinica.pl/ można znaleźć dane kontaktowe do lekarza tej specjalizacji.

Zaburzenia hormonalne utrudniają życie 

Endokrynolog zajmuje się przede wszystkim badaniem gruczołów dokrewnych (m.in. tarczycy, trzustki, jąder, jajników, przysadki mózgowej), odpowiedzialnych za wydzielanie do krwi hormonów, które regulują mnóstwo ważnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Rolą tego specjalisty jest znalezienie przyczyn konkretnych zaburzeń, a następnie opracowanie ścieżki leczenia – oczywiście po wykonaniu wszelkich niezbędnych badań. Do najczęstszych chorób należących do omawianej kategorii zaliczamy: chorobe Hashimoto i Gravesa, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół Cushinga, hipoaldosteronizm, cukrzycę, guzy na trzustce, zespół policystycznych jajników, kłopoty z miesiączkowaniem, zaburzenia w zakresie płodności, akromegalię, trądzik, a także nadmierne owłosienie lub wręcz przeciwnie – łysienie.

Na wizytę powinniśmy się koniecznie umówić w sytuacji, gdy czujemy się stale zmęczeni lub osłabieni, mamy częste wahania nastroju, cierpimy z powodu nieregularnych cykli owulacyjnych lub pojawią się u nas nagle niekorzystne zmiany na skórze twarzy (łącznie z wysuszeniem i przetłuszczaniem się). Jeśli mieszkamy w Trójmieście i interesuje nas np. endokrynolog w Gdyni prywatnie można się umówić na badanie bez żadnego skierowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*