Jak dbać o klimatyzację w samochodzie??

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Żeby działała niezawodnie, należy o nią odpowiednio dbać. Niezwykle ważne jest przede wszystkim prawidłowe korzystanie z niej i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Należy pamiętać, aby podczas upalnych dni przed uruchomieniem urządzenia wstępnie przewietrzyć samochód. Temperatura w zamkniętym pojeździe może wynosić nawet 50 stopni Celsjusza. Otwarcie drzwi i okien pomoże ją obniżyć i ułatwić pracę układu.

Niezwykle ważne jest również regularne korzystanie klimatyzacji nawet w chłodniejsze dni. Jej uruchamianie przynajmniej raz w tygodniu zapewnia smarowanie całego układu i chroni wrażliwe elementy przed zatarciem. W czasie chłodniejszych dni włączenie klimatyzacji jest wskazane, pozwala bowiem osuszyć wnętrze i pozbyć się z niego nadmiaru wilgoci.

Odpowiednie serwisowanie

Dbanie o klimatyzację polega również na regularnym serwisowaniu całego układu. Wskazane jest przede wszystkim wymienianie osuszacza przynajmniej raz na dwa, trzy lata. Koniecznym zabiegiem jest także uzupełnianie czynnika chłodzącego w układzie. Żeby pozbyć się grzybów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych, warto pamiętać o czyszczeniu urządzenia.

Można to przeprowadzić na własną rękę. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się wysokiej jakości preparaty do klimatyzacji, które pozwalają w łatwy sposób pozbyć się z układu grzybów, pleśni czy roztoczy.

Regularnie serwisowana klimatyzacja nie tylko będzie działać dłużej, ale dodatkowo sprawi, że z kratek wentylacyjnych auta wypływać będzie czyste powietrze, wolne od szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

Artykuł napisany we współpracy z Clima Partner.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*