Typy opon i ich właściwości oraz cechy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są jednym z głównych elementów wpływających na osiągi pojazdu. Mogą mieć wpływ na przyspieszenie, hamowanie, prowadzenie, a nawet na zużycie paliwa. Opony są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, aby pasowały do różnych typów pojazdów, ale istnieją trzy główne rodzaje:

Opony letnie

Opony letnie są przeznaczone na ciepłe dni i zapewniają optymalną przyczepność na mokrych lub suchych drogach. Zazwyczaj są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumy, która zapewnia lepszą trakcję w ciepłe dni. Mają także mniejszą głębokość bieżnika, dzięki czemu nie zużywają się tak szybko w cieplejszym klimacie.

Opony zimowe

Opony zimowe są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach i mają wzór bieżnika, który pomaga w odprowadzaniu wody i błota pośniegowego spod opony. Wzory bieżników mają zazwyczaj głębokie rowki, które zapewniają oponom zimowym lepszą sterowność na zaśnieżonych drogach. Opony zimowe często mają bardziej agresywną mieszankę bieżnika niż opony letnie, co oznacza, że są w stanie poradzić sobie w niższych temperaturach, nie tracąc przyczepności na śliskich nawierzchniach, takich jak lód czy ośnieżone drogi.

Opony całoroczne

Opony całoroczne zostały zaprojektowane z myślą o kierowcach, którzy mieszkają w miejscach, gdzie w ciągu roku występują zarówno ciepłe, jak i chłodne pory roku – w takich rejonach, jak północna Kalifornia czy Nowa Anglia, gdzie zimy nie są zbyt surowe, ale lata bywają na tyle gorące, że w niektóre dni topi się asfalt.

Niezależnie od wybrania określonego typu opon, warto polegać na oponach marki Kormoran. Producent ten posiada produkty wysokiej klasy, należące do każdej z wymienionych wyżej rodzajów i kategorii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*