Do czego może służyć quad?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Quady to pojazdy określane mianem czterokołowców, wszędołazów albo ATV. Są wyposażone w cztery koła i posiadają otwartą konstrukcję, co sprzyja jeździe w trudnych warunkach, np. po lesie lub pagórkach (tereny nieutwardzone). Warto podkreślić, że w dużym błędzie są osoby twierdzące, iż quad służy wyłącznie do zabawy, czyli ma charakter czysto sportowy. Można go bowiem również wykorzystywać w turystyce, w pracach na roli czy w ogrodzie.

Pojazdy wielozadaniowe

Quady to pojazdy charakteryzujące się dużymi oponami, które posiadają obniżone ciśnienie i dzięki temu pozwalają na bezproblemowe poruszanie się po grząskim gruncie. Ich wyróżnikiem jest także brak pomieszczenia dla kierowcy – siedzi on bowiem okrakiem na części wierzchniej. Używa się ich nie tylko do rekreacji, ale także do różnych zadań specjalnych w ratownictwie górskim, leśnictwie, wojsku czy rolnictwie. Omawiane pojazdy można podzielić na trzy kluczowe rodzaje – sportowe, rekreacyjne i przeprawowe.

Te pierwsze mają pojemny silnik i wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu wytrzymują duże obciążenia i nadają się do szybkiej jazdy po drogach. Wersje rekreacyjne z kolei odznaczają się napędem na tylną oś i doskonale sprawdzają się na drogach leśnych i utwardzonych. Quady przeprawowe, nazywane też terenowymi, mają napęd na 4 koła i wzmocnione zawieszenie, co powoduje, że świetnie radzą sobie w trudnych terenie, np. na pagórkach.

Warto podkreślić, że w ostatnich latach quady są wyjątkowo często wykorzystywane przez rolników do prac na roli, nie tylko z powodu kół dostosowanych do grząskiego gruntu. Na rynku mamy bowiem do czynienia z różnorodnym osprzętem do quadów w postaci choćby kultywatorów, służących do spulchniania gleby do głębokości 40 cm, bez konieczności jej odwracania. Istnieją też specjalne maszyny do usuwania chwastów, które również podłącza się do czterokołowców.

Artykuł przygotowany we współpracy z Polgard.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*