Jak przebiega proces kasacji pojazdu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pojazdy, które nie nadają się do dalszego użytkowania, należy zezłomować, czyli przeprowadzić proces kasacji. W jego trakcie można odzyskać sprawne części pojazdu, a także metale, tkaniny, tworzywa sztuczne i inne, które można poddać recyklingowi. Jak jednak dokładnie przebiega ta procedura?

Krok po kroku

Kasację pojazdów wykonuje Stacja Demontażu Pojazdów, która działa na podstawie upoważnienia wojewody. W związku z tym wydaje także zaświadczenia o demontażu, które pozwalają wyrejestrować pojazd. Jak dokładnie przebiega proces kasacji? Po pierwsze samochód, który trafia do Stacji poddawany jest ocenie technicznej. W dalszej kolejności usuwane są płyny eksploatacyjne oraz pozostałe, niebezpieczne substancje, w tym: olej, czynnik chłodzący czy paliwo.

Demontowany jest również akumulator. Substancje oraz elementy niebezpieczne przechowywane są w specjalnych pojemnikach, a w dalszej kolejności utylizowane.

Dopiero po tych czynnościach można przystąpić do demontażu. Dzięki temu udaje się uzyskać między innymi części używane, które można ponownie wykorzystać w innych pojazdach (ponadto surowce wtórne, w tym: metale szlachetne, tworzywa sztuczne, aluminium czy złom stalowy). Jako ostatnie demontowane są materiały, które nie nadają się do recyklingu. Stacje Demontażu Pojazdów zobligowane są do tego, by odzyskać jak najwięcej części, które nadają się do dalszego użytkowania. Więcej o procedurze kasacji, jej kosztach i obowiązkach właściciela można dowiedzieć się na stronie internetowej: https://cargryf.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*