Jak starać się o dotacje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zainwestować w rozwój własnej firmy warto pomyśleć o dotacjach z Unii Europejskiej. Jest to pewna forma pomocy, skierowana głównie do osób młodych i bezrobotnych, które chcą otworzyć własną firmę. Najczęściej pozyskiwane są dotacje unijne dla małych firm.

Dotacje unijne – proces krok po kroku

Proces ubiegania się o środki z funduszu UE jest kilkuetapowy. Przede wszystkim określenie celu, na który przeznaczone zostaną te pieniądze. Wymagany będzie odpowiedni biznesplan, zawierający pomysł na biznes wnioskodawcy oraz skutki tej działalności. Konieczne jest również wyznaczenie zakresu przestrzennego i czasowego (kiedy i gdzie dana działalność będzie prowadzona).

Następnie należy wybrać odpowiedni program, który odpowiada potrzebom danej działalności. Na stronie internetowej Funduszy Europejskich można znaleźć odpowiedni dla nas program, z podanymi kryteriami, które trzeba spełnić by móc ubiegać się o dotację. Później należy wypełnić odpowiedni formularz ze strony internetowej wybranego programu, dostępna jest również instrukcja w razie problemów z wypełnieniem. To jaka jest treść formularza i jakie są wymagane dokumenty zależy od konkretnego projektu.

Ostatnim krokiem, o ile wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, jest podpisanie umowy o dofinansowanie. W umowie określone są prawa i obowiązki, zasady przekazania środków oraz rozliczenia, a także informacje o projekcie, zasady kontroli i warunki rozwiązania umowy. Warto wspomnieć także o istnieniu na rynku firm, które pomagają małym przedsiębiorstwom w zdobywaniu środków unijnych – zajmują się one m.in. wypełnianiem wniosków. Przykładową ofertę tego rodzaju można znaleźć na https://sasadvisors.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*