Wszędzie tam, gdzie w mieszkaniu mamy do czynienia z dużą ilością wody, czyli przede wszystkim w łazience, wymagania odnośnie stosowanych produktów są bardzo duże. Każdy, nawet najmniejszy błąd może bowiem kosztować nas trwałe uszkodzenie ścian czy podłóg. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia tego wnętrza przed negatywnym działaniem wilgoci jest hydroizolacja lub osuszanie budynków (z informacjami dotyczącymi tej drugiej metody można zapoznać się na http://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-rybnik/).
Podstawowym i jednocześnie niezwykle efektywnym zabiegiem zabezpieczającym łazienkę przed zawilgoceniem jest tzw. hydroizolacja. Pozwala ona ochronić płytki nie tylko przed wodą, lecz również grzybem oraz pleśnią. Dzięki jej wykonaniu nawet w sytuacji, gdy wystąpi awaria instalacji i woda z pralki wyleje się na podłogę, możemy być spokojni o to, że szkody będą minimalne. Na hydroizolację najlepiej jest się zdecydować już na etapie prac remontowych lub budowlanych.
Do powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych w tej konkretnej metodzie można zaliczyć: folie płynne, taśmy uszczelniające (do zabezpieczania styków ściany z podłogą), narożniki ochronne (do szczelin złączeniowych) oraz kołnierze (instalowane przy kratkach ściekowych). Warte polecenia są zwłaszcza opolskie hydroizolacje, ponieważ fachowcy z tego miasta naprawdę znają się na rzeczy.
Proces uszczelniania w ich wykonaniu wygląda następująco:
– podłoże jest oczyszczane z kurzu i brudu, a następnie zagruntowane specjalnym preparatem obniżającym chłonność
– po wyschnięciu gruntu wklejane są wszelkie elementy uzupełniające – taśmy, narożniki oraz kołnierze
– naniesiona zostaje warstwa folii w płynie za pomocą pędzla albo wałka, a po jej wyschnięciu kolejna
– po około 12 godzinach (czas wymagany na wyschnięcie całości) na ścianę i podłogę przyklejane są płytki z użyciem kleju elastycznego.