Spożywając dużą ilość alkoholu, należy liczyć się z ubocznymi skutkami. Zapewne takie osoby na drugi dzień będą potrzebować szybkiej pomocy na kaca. Objawia się on nieprzyjemnymi dolegliwościami, które zazwyczaj przyjmują postać: bólu głowy, suchości w jamie ustnej, ogólnego osłabienia, czy też nadwrażliwości na światło i hałas. Przy dużym upojeniu alkoholowym mogą pojawić się nudności i wymioty. Niestety nie da się określić, jaka ilość alkoholu powoduje kaca. To jak szybko się pojawi, zależy przede wszystkim od indywidualnych cech każdego organizmu. Istotne znaczenie w tym względzie ma także rodzaj spożywanego alkoholu.
Najważniejszym narządem odpowiedzialnym za rozkładanie alkoholu jest wątroba. To od jej wydajności zależy, jak bardzo będziemy pijani i czy będziemy odczuwali kaca. Wątroby niektórych osób posiadają więcej enzymów ADL, dlatego mogą oni wypić więcej, bez uczucia upojenia. Co ciekawe, badania naukowców pokazały, że organizm ludzki można w pewien sposób wytrenować. Okazuje się, że regularne spożywanie alkoholu sprawia, iż organizm zaczyna lepiej radzić sobie z jego rozkładem.
Pragnąc uniknąć kaca, warto spożywać wyłącznie jasne alkohole, które mają w sobie niewiele kongenerów. Kongenery to zanieczyszczenia powstałe w wyniku fermentacji. To one w dużej mierze odpowiadają za smak i aromat alkoholu. Niestety, te same związki są odpowiedzialne także za pojawianie się kaca. Z tego powodu zaleca się, by ciemne alkohole takie jak: piwo, ciemny rum, czy też whisky, pić z umiarem. Według przeprowadzonych analiz, największy kac grozi jednak tym, którzy wypili duże ilości czerwonego wina lub brandy. Osobom, które upiły się tymi alkoholami najlepiej szybko pomóc w odtruwaniu poalkoholowym w domu podjąć wodę z cytryną, sok pomidorowy oraz coś słodkiego, aby uzupełnić braki witamin oraz minerałów. Pozwoli to zmniejszyć dolegliwości i pomoże szybciej wrócić do równowagi.