Jakie rzeczy pomagają osobom niewidomym uczestniczyć w życiu społecznym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome mają wiele wyzwań w społeczeństwie. Oto kilka rzeczy, które pomagają osobom niewidomym uczestniczyć w życiu społecznym:

Laska lub pies przewodnik

Laski lub psy przewodnicy pomagają osobom niewidomym łatwo się poruszać. Na przykład, mogą one powiedzieć, czy coś jest na ziemi, zanim przejdą nad tym. Większość lasek i psów przewodników bardzo dobrze współpracuje z osobami niewidomymi, ale niektóre psy mogą nie nadawać się do pewnych czynności, takich jak wędrówki czy bieganie, ponieważ ich rozmiar może uniemożliwić im przejście przez wąskie przestrzenie bez wpadania na coś innego.

Materiały pisane alfabetem Braille’a

Książki pisane alfabetem Braille’a i inne materiały drukowane dużym drukiem (large print books). Książki pisane alfabetem Braille’a są napisane wypukłymi literami, które każdy może łatwo odczytać, nawet jeśli nie umie czytać alfabetem Braille’a. Książki pisane dużym drukiem mają duży druk, dzięki czemu łatwo je czytać, nawet jeśli widzisz tylko drobne szczegóły (np. obrazek), a nie duże bloki tekstu, jak w przypadku brajla.

Wypukła grafika dla niewidomych

Grafika wypukła jest używana przez osoby niewidome lub słabo widzące. Wypukła grafika dla niewidomych może być umieszczona z tyłu obiektu, aby ułatwić osobie z ograniczonym wzrokiem zobaczenie tego, co jest przed nią. Są one dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, w tym koła, kwadraty i trójkąty.

Mówiące programy komputerowe

Gry komputerowe często posiadają komendy głosowe, dzięki czemu gracze mogą wybierać różne opcje bez konieczności używania przycisków myszy lub innych urządzeń. Gry, które wymagają od graczy poruszania się po skomplikowanych mapach, często mają mówiący program komputerowy, który czyta mapę na głos, gdy jesteś na niej. Może to być bardzo pomocne dla osób niewidomych lub słabo widzących.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*