Obrazując pojęcie długu najlepiej sięgnąć do polskiego kodeksu cywilnego. Możemy w nim znaleźć przepis, który łatwo nam zobrazuje, czym on jest. Otóż długiem będziemy nazywać obowiązek dłużnika do określonego zachowania się albo zaniechania. Z punktu wierzyciela będzie to możliwość żądania działania albo zaniechania przez dłużnika. Taka sytuacja jest oczywiście nieprzyjemna dla obu stron z wiadomych przyczyn. Istnieje jednak rozwiązanie.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być giełdy długów. Czym jest i do czego służy? Giełda długów jest w istocie rejestrem wierzytelności zawierającym informacje o rodzaju i wielkości długów. Na podstawie rejestru specjalne firmy pozwalają odsprzedać im ten dług. Sama sprzedaż opiera się na prawnej konstrukcji cesji wierzytelności według kodeksu cywilnego. Wówczas w dwustronnym stosunku zobowiązaniowym nie zmienia się dłużnik, lecz wierzyciel, i to on może dochodzić swojej należności.
Proces, w którym wierzyciel wykorzystuje komornika do uregulowania należności nazywa się często procesem windykacji. Do sterowania tym procesem służy wiele narzędzi.
Wszystko zależy od naszych preferencji, a jedną z możliwości jest https://system3000.pl. Zarządzanie windykacją ma na celu przede wszystkim skróceniu czasu jej trwania oraz zaspokojeniu wierzyciela w całości albo w takim stopniu, w jakim jest to najbardziej możliwe. Natomiast odpowiednie zarządzanie tym procesem pozwoli na: