Rejs po Mazurach własną łodzią – jak się przygotować?

Rejs po Mazurach własną łodzią – jak się przygotować?

cottonbro/pexels.com

Hobby i relaks-wypoczynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które posiadają własną łódź motorową lub jacht. Taka jednostka pływająca wprost idealnie nadaje się do żeglowania po mazurskich jeziorach w okresie urlopu wakacyjnego. Przed każdorazowym wyruszeniem w trasę konieczne jest jednak przygotowanie, obejmujące m.in. zgromadzenie odpowiedniej odzieży i osprzętu, a także przegląd techniczny łodzi. Jeśli zależy nam na szybkim zakupie brakujących elementów garderoby czy narzędzi, znajdziemy je w tym specjalistycznym sklepie: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Osprzet-zeglarski/11

Zadbaj o każdy element, a wyprawa okaże się sukcesem

Przygotowując się na rejs po Mazurach, w pierwszej kolejności precyzyjnie ustalmy trasę oraz termin wyprawy. Wielu żeglarzy pływa po prostu od portu do portu, ale znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest opuszczanie pokładu w celu zwiedzania poszczególnych miejscowości, np. Węgorzewa, Mikołajek czy Piszu. Nie zapominajmy też, że w portowych tawernach odbywają się często koncerty, a w knajpach można zjeść mnóstwo pysznych, tradycyjnych dań z ryb. Kolejnym istotnym etapem jest zwerbowanie załogi – może to być zarówno rodzina, jak i znajomi. Z osobami tymi spędzimy kilka lub kilkanaście najbliższych dni, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, w związku z czym przed wyruszeniem należy omówić wszelkie kwestie związane z wzajemnym funkcjonowaniem oraz zachowaniem się na pokładzie.

Ważne są też zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa. Poza tym kluczowym elementem przygotowania jest spakowanie niezbędnych rzeczy do ekwipunku – m.in. ubrań (sztormiak albo kurtka z nieprzemakalnego materiału, spodnie, bielizna termiczna, kalosze z antypoślizgową podeszwą, rękawiczki, czapka itp.), lekarstw, dokumentów, latarki, map i nadajników GPS. Ostatni krok polega na przeglądzie urządzeń pokładowych i osprzętu – jeśli cokolwiek jest niesprawne, warto to wymienić. Wszelkie niezbędne elementy wyposażenia posiada w swojej ofercie każda profesjonalna hurtownia żeglarska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*