Spawalnictwo – jakie wyposażenie jest do tego potrzebne

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spawanie, jeśli tylko w odpowiedni sposób nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, potrafi być niezwykle niebezpieczne. Promieniowanie, iskry oraz rozpryski mogą nie tylko doprowadzić do uszkodzeń skóry, ale przede wszystkim utraty wzroku. Dlatego przed rozpoczęciem spawania oprócz narzędzi warto postawić na sprawdzone akcesoria ochronne. Jakie?

Maska samościemniająca – to wzrok jest najważniejszy

Czas spawania powinniśmy spędzać w roboczym uniformie, zdolnym do ochrony całego ciała. Najważniejsza jest jednak ochrona twarzy. Żeby spawanie było całkowicie bezpieczne, powinniśmy sięgnąć po maski spawalnicze samościemniające. Przyłbice samościemniające zostały zaprojektowane w taki sposób, by chronić nie tylko nasz wzrok, ale też całą głowę i szyję – właśnie dlatego nie przybierają one jedynie formy okularów. Filtry samościemniające zastosowane w przyłbicy, pozwalają na zapobieganie uszkodzeniu wzroku przez szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone oraz gorące odpryski.

Przewagą masek spawalniczych samościemniających nad maskami z filtrem stałym jest płynna regulacja rozjaśnienia. Gdy maska zostaje uruchomiona, światłoczuły sensor na bieżąco analizuje dopływające do niego światło. Dopiero w momencie, w którym wykryje światło łuku spawalniczego, automatycznie ulega ściemnieniu. Dzięki temu podczas krótkich przerw w spawaniu, nie jesteśmy zmuszeni do ściągania maski, a sam stopień ściemnienia jest optymalnie dobrany do emitowanego światła. Podczas wyboru maski powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak waga, możliwości jej dopasowania do naszej głowy oraz obsługę różnych trybów spawania – nie każda maska pozwala na spawanie każdą metodą, ale są również maski, które w sposób uniwersalny spełnią każdą naszą potrzebę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*