Termostat – jak działa i do czego służy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Termostat to urządzenie służące do regulacji temperatury w układzie. Jest on stosowany w prawie wszystkich gałęziach przemysłu i domach. Termostaty są również używane w samochodach, samolotach i innych urządzeniach. Istnieją różne rodzaje termostatów dostępnych jak termostaty cyfrowe i termostaty analogowe.

Z czego się składa?

Termostat zasadniczo składa się z trzech elementów: przełącznika sterującego, paska bimetalicznego i dysku bimetalicznego, który ma dwa metale o różnych właściwościach. Pasek bimetaliczny ma dwa różne rodzaje metalu i po podgrzaniu wygina się w kierunku wyższej strony zakresu temperatur. Gdy się wygina, przełącznik sterujący jest włączony lub wyłączony w zależności od położenia paska bimetalicznego. Po ostygnięciu, dzięki sile grawitacji, sam wraca do pierwotnej pozycji.

Gdzie się używa?

Najczęstszym zastosowaniem termostatów są systemy grzewcze takie jak kotły itp. gdzie regulują one temperaturę automatycznie według ustawionych wartości. Są one również stosowane w klimatyzatorach, jak również w lodówkach, itp.

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem takiego urządzenia lub pokrewnego, to JOHNSOSN CONTROLS posiada szereg produktów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*