Co sprawdzać przed zakupem używanych pojazdów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup używanego samochodu osobowego lub innego pojazdu wymaga od nas dużej czujności. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie stanu technicznego najważniejszych podzespołów, ponieważ uszkodzenie silnika, opon lub innych części utrudni nam użytkowanie maszyny albo spowoduje, że poniesiemy duże koszty związane z naprawą. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, dzięki którym bez trudu nabędziemy dobrej jakości pojazd na rynku wtórnym. Sprawdzą się one nawet w przypadku tak specjalistycznych jednostek, jak samochody dostawcze czy ciągniki siodłowe. 

Stan zewnętrzny odgrywa istotną rolę, choć nie najważniejszą

Sprawdzając wszystkie pojazdy używane, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na funkcjonowanie świateł zewnętrznych, stopień zarysowań na szybach, a także prawidłowe spasowanie wszelkich elementów nadwozia – niejednokrotnie zdarza się bowiem, że w egzemplarzach powypadkowych są szczeliny między np. drzwiami. Oprócz tego zweryfikujmy działanie drzwi (powinny otwierać się z łatwością), przyjrzyjmy się śladom korozji na nadwoziu oraz uszkodzeniom karoserii, rzućmy okiem na stan ogumienia (z uwzględnieniem bieżnika) i rodzaj zastosowanych opon.

Kontroli musi też podlegać stan tarcz hamulcowych i komora silnika (pod kątem wycieku płynów eksploatacyjnych i kompletu wyposażenia). Gdy obiektem naszych zainteresowań jest samochód dostawczy, dodatkowo ustalmy jego ładowność i to, czy posiada napęd 4×4. Z kolei w przypadku ciągników siodłowych znaczenie ma przebieg oraz spełnianie norm w zakresie emisji spalin. Jeśli zależy nam na zakupie sprawnych pojazdów specjalistycznych, koniecznie zapoznajmy się z ofertą tego sklepu: https://www.getruck.eu/ciagniki-siodlowe. Nie zapomnijmy o przeprowadzeniu jazdy próbnej, w trakcie której sprawdzimy m.in.:

– pracę układu zapłonowego i chłodzenia

– stabilność silnika

– prawidłowość działania kontrolek na desce

– tzw. szarpnięcie, dodawanie gazu i zmianę biegów

– reakcję kierownicy i jej wspomaganie

– hałaśliwość układu wydechowego

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*