Czym jest ekogroszek i do czego jest wykorzystywany?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed sezonem grzewczym wiele osób staje przed dylematem i zastanawia się jakiego paliwa użyć do palenia w piecach. Jedną z opcji jest produkowany z węgla kamiennego ekogroszek. Kiedy można go stosować? Jak wybrać produkt dobrej jakości? Zapraszamy do lektury.

Do czego służy ekogroszek?

Ekogroszek powstaje w wyniku kruszenia, przesiewania i płukania węgla kamiennego. Dzięki temu procesowi usuwany jest miał, niepalne frakcje oraz wszelkie szkodliwe substancje, które mogłyby dostać się do powietrza w czasie spalania. Uzyskany w ten sposób produkt charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz pozostawianiem małej ilości popiołu. Ogrzewa się nim mieszkania oraz budynki. Posiada niewielki rozmiar, więc stosuje się go w piecach z podajnikami. Wystarczy wtedy napełniać zasobnik raz na tydzień, bez konieczności regularnego dosypywania opału. Stosując ekogroszek przyczyniamy się do zmniejszonej emisji trujących substancji do atmosfery.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekogroszku?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy oferujący opał sklep posiada odpowiednie certyfikaty wystawione przez ICHPW. Jeżeli tak jest, wówczas mamy pewność, że kupowany produkt jest wysokiej jakości i spełnia wszystkie wymagane normy. Warto również sprawdzić wilgotność zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz worków. Lepiej nie wybierać takich, które są mokre.

W przypadku dużych powierzchni do ogrzania, najlepszy będzie zakup w opcji ekogroszek hurt. Można wówczas wynegocjować atrakcyjną cenę oraz nie trzeba martwić się o ewentualny transport. Najlepiej kupować go po zakończeniu sezonu grzewczego, bo wówczas jest najtańszy. Można to jednak zrobić pod warunkiem, że ma się go gdzie przechować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*