Czym są impregnaty do drewna?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Impregnaty do drewna to substancje chemiczne, które nakłada się na drewno, aby chronić je przed gniciem lub rozkładem. Można to zrobić poprzez impregnację drewna, które następnie jest suszone, lub poprzez traktowanie go płynnym roztworem, który jest wchłaniany przez drewno.

Impregnaty do konserwacji drewna są stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Pomagają one chronić przed grzybami powodowanymi przez pleśń, grzyby i inne organizmy, które mogą trawić drewno i powodować jego gnicie. Związki ochronne stosowane w środkach do konserwacji drewna są toksyczne dla tych organizmów i uniemożliwiają im atakowanie drewna. Dobrej jakości impregnaty do drewna można znaleźć przykładowo na stronie https://e-panelowy.pl/pl/menu/impregnaty-185.html.

Rodzaje środków do konserwacji drewna

Istnieją dwa główne rodzaje środków do konserwacji drewna:

Środki konserwujące na bazie oleju

Wykorzystują one olej jako składnik bazowy i są zwykle nakładane przez nanoszenie na powierzchnię drewna za pomocą pędzla lub wałka. Olej wnika w pory drewna i powleka je, dzięki czemu nie mogą do nich wnikać grzyby i owady. Produkty te trwają dłużej niż te na bazie wody, ponieważ nie zmywają się z deszczem lub śniegiem, tak jak robią to produkty na bazie wody. Produkty na bazie oleju mają również tendencję do oparcia się plamom lepiej niż te na bazie wody, ponieważ wsiąkają głębiej w pory drewna, a nie tylko siedzą na nich.

Środki konserwujące na bazie wody

Produkty na bazie wody są zwykle nakładane za pomocą pędzla lub wałka i tworzą na powierzchni drewna film, który chroni je przed owadami, grzybami i warunkami atmosferycznymi. Są tańsze od produktów na bazie oleju, ale nie trwają tak długo, ponieważ zmywają się pod wpływem deszczu lub śniegu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*