Dezynfekcja – rodzaje, metody i sprawdzone preparaty

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczna i dokładna dezynfekcja jest podstawą funkcjonowania każdego gabinetu lekarskiego lub oddziału szpitalnego. Proces ten usuwa z powierzchni i przyrządów medycznych wegetatywne (żywotne) formy drobnoustrojów, które mogłyby zarazić pacjenta lub personel. Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych metod dezynfekcji, uwzględniających zarówno czynniki chemiczne, jak i fizyczne.

Do najpopularniejszych substancji używanych w dezynfekcji chemicznej należą alkohol etylowy, fenole, aldehydy, nadtlenek wodoru, a także związki chloru i jodu. Środki te różnią się między sobą skutecznością przeciwko poszczególnym formom drobnoustrojów, a także stopniem toksyczności dla ludzi. Często do dezynfekcji stosuje się połączenie kilku z nich.

Inną metodą dezynfekcji jest stosowanie wysokiej temperatury (70-100 stopni Celsjusza), najczęściej pod postacią gorącej pary. Natomiast jeszcze wydajniejszym procesem od dezynfekcji jest sterylizacja – która zabija nie tylko wegetatywne formy drobnoustrojów, ale także ich przetrwalniki. Stosuje się do niej między innymi promieniowanie ultrafioletowe lub radiacyjne. pary pod ciśnieniem, oraz toksyczne gazy, takie jak formaldehyd. Niektóre z tych form sterylizacji i dezynfekcji są wykorzystywane przez nowoczesne urządzenia dostępne na stronie https://www.krak-optic.pl/.

Urządzenia do dezynfekcji 

Na stronie krak-optic.pl dostępna jest specjalistyczna aparatura do dezynfekcji urządzeń medycznych, a także inne rodzaje sprzętu przydatnego w gabinecie okulistycznym. Na uwagę zasługują na przykład kompaktowe urządzenia do dezynfekcji szkieł okularowych, wykorzystujące promieniowanie UV-C. Jest to tani i bezpieczny sposób na wysoki poziom higieny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*