Jak bezpiecznie kupić dom z rynku wtórnego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno domu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości to poważna inwestycja i wiąże się z wieloma możliwymi problemami, których nie widać na pierwszy rzut oka. Dlatego przed podpisaniem umowy kupna/sprzedaży warto dowiedzieć się wszystkich najważniejszych spraw związanych z nieruchomością, nawet jeśli poprzedni właściciel jest nam w stanie dostarczyć odpowiednich informacji. Własnoręczne ich potwierdzenie pozwoli nam zachować spokój i nie nadziać się na minę, z którą później będziemy musieli sobie radzić.

Co trzeba sprawdzić?

Każdy z domów na sprzedaż w Szczecinie, a także innych miastach musi posiadać księgę wieczystą. Udanie się do sądu i sprawdzenie jej zapisów pozwoli nam upewnić się czy właściciel jest naprawdę właścicielem nieruchomości, czy nie ma żadnej osoby trzeciej, która może rościć sobie prawa do danego budynku oraz czy nie jest on obciążony hipoteką lub zadłużony. Są to wyjątkowo istotne sprawy, które mogą znacząco wpłynąć na naszą decyzję i wartość podpisywanej umowy.

W poszukiwaniu nieruchomości warto wejść na https://elite.nieruchomosci.pl/. Poza tym warto również udać się do kilku innych urzędów, gdzie sprawdzimy tak ważne informacje, jak granice i wielkość działki, którą warto zmierzyć samodzielnie przed podpisaniem umowy, czy też plan zagospodarowania przestrzennego. Ten ostatni jest o tyle istotny, że jeśli tego nie sprawdzimy, może nas zaskoczyć budowa w pobliżu drogi i jakiegoś zakładu przemysłowego, co może znacząco uprzykrzyć nam spędzanie czasu w domu lub w ogrodzie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*