Jak czyścić aparat fotograficzny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aparat fotograficzny to delikatne urządzenie, które bardzo łatwo pobrudzić w trakcie spaceru po parku, sesji na plaży czy nawet w studiu, gdzie sprzęt jest narażony na kontakt z kurzem. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące do aparatu, takie jak choćby ściereczki z mikrofibry, pianki, płyny oraz spraye na sprężone powietrze. Posiada je w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep fotograficzny.

Wartościowe porady dla osób doświadczonych i laików

Aby usunąć z aparatu zabrudzenia w postaci drobnych plam, wystarczy użyć zwykłej ściereczki z mikrofibry. Jest to bowiem materiał, który idealnie sobie z nimi poradzi, a na dodatek pozwoli nam wyeliminować z obudowy odciski palców. Ciekawą alternatywą dla chusteczek są pędzelki wykonane z mikrofazy, które posiadają na tyle delikatne włókna, że na pewno niczego nie zarysują.

Aparaty fotograficzne można również czyścić bezdotykowo, za pomocą sporej wielkości gruszek albo spray`ów ze sprężonym powietrzem (z nasadką przypominającą odkurzacz w wersji mini). Służą one przede wszystkim do wydmuchiwania z poszczególnych elementów urządzenia paprochów oraz pyłu. W trakcie ich użytkowania trzeba koniecznie zachować odpowiednią odległość od aparatu, ponieważ w chwili rozprężania gazu wydostaje się na zewnątrz trochę wilgoci, która mogłaby uszkodzić przyrządy optyczne.

Obiektywy czyścimy natomiast z wykorzystaniem pianek i płynów dobrej jakości. Z kolei matrycę lepiej jest oddać w ręce profesjonalistów, bo jest to element kosztowny i nie warto ryzykować jego uszkodzenia. Na zakończenie należy podkreślić, że na środkach do czyszczenia aparatu nie powinniśmy oszczędzać, bo użycie produktów kiepskiej jakości może skutkować wieloma różnymi usterkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*