Jakie są objawy zatrucia rtęcią?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rtęć jest pierwiastkiem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka. Wdychanie jej oparów, kontakt ze skórą, lub połknięcie może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Człowiekowi, który zatruł się rtęcią, trzeba jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, oraz zawieźć do szpitala.

Jak rozpoznać zatrucie?

Na początku pojawia się pieczenie w jamie ustnej, przełyku, może także mieć miejsce intensywny ślinotok. Najczęściej te objawy obecne są u pacjentów, którzy zatruli się rtęcią poprzez wdychanie oparów, lub substancja ta miała styczność z błonami śluzowymi w ustach oraz w drogach oddechowych. W przypadku połknięcia pojawiają się bardzo intensywne wymioty, które mogą dodatkowo być krwawe.

Objawy zatrucia rtęcią to również biegunki, które także bywają bardzo intensywne i można w nich dojrzeć sporą ilość krwi. Człowiek może wtedy ulec odwodnieniu nawet w kilka godzin, co będzie prowadziło do skrajnego wyczerpania i śmieci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy.

Wzywamy pogotowie

Jeśli doszło do kontaktu z rtęcią i pojawiły się którekolwiek z powyższych objawów, transportujemy pacjenta do szpitala na własną rękę, lub wzywamy karetkę. Ważne, by nie zwlekać zbyt długo z decyzją, ponieważ stan będzie się pogarszał. Pierwsze, co robią lekarze, to przeprowadzają biorezonans, który ujawnia obecność nadmiernej ilości metali we krwi bądź układzie pokarmowym. Następnie przeprowadza się intensywne odtruwanie, które usuwa rtęć z organizmu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*