Jakie są rodzaje nawierzchni dróg?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nawierzchnie drogowe spełniają bardzo ważną rolę jeśli chodzi o komfortowe i płynne przemieszczanie się pojazdów. W tym celu tak układa się materiał, by był równomiernie naprężony i zapewniał bezpieczeństwo użytkownikom. Do budowy drogi używa się różnego rodzaju produktów w zależności od jej przeznaczenia. Właściwie położona nawierzchnia powinna służyć przez wiele lat bez względu na warunki jezdne czy atmosferyczne. Jakie są rodzaje nawierzchni https://revosystem.pl/ i czym się charakteryzują?

Rodzaje nawierzchni drogowych

Do zwykłego typu nawierzchni należą drogi gruntowe. Do ich budowy wykorzystuje się grunt rodzimy lub zagęszczony, jako warstwa jezdna. Są one zazwyczaj przystosowane do lżejszych pojazdów i wykorzystywane jako drogi dojazdowe. Innym rodzajem dróg są nawierzchnie kruszywowe. Do ich budowy przeznacza się materiał o drobnym uziarnieniu, który po odpowiednim zagęszczeniu pozwala na stworzenie nośnej warstwy jezdnej. Tego typu nawierzchnia pozwala na uzyskanie zadowalających rezultatów niewielkim kosztem finansowym.

Wzbogacanie nawierzchni sprzyja jej trwałości

Przy tworzeniu nawierzchni drogowych można je wzbogacać dodatkowym spoiwem, dzięki czemu staną się trwalsze i bardziej wytrzymałe. Do tego celu używa się spoiw hydraulicznych, takich jak cement, popiół czy wapno. Czasami też przygotowany materiał wzbogaca się bitumem albo żywicą. Taki zabieg zapewnia nawierzchni większą odporność na ubytki, zmniejsza pylenie i zapewnia mniejszy koszt wykonania. Korzyści są więc znaczące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*