Kolagen – czy warto stosować go w tabletkach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Po co używać kolagenu? Po to, by przez długi czas cieszyć się zdrowiem i młodym wyglądem. W miarę upływu czasu włókna kolagenowe w organizmie osłabiają się, przez co skóra zaczyna się marszczyć.

Kolagen przyjmowany w postaci suplementu diety w tabletkach, ma za zadanie działać od środka. W porównaniu z klasycznym, kosmetycznym kolagenem nakładanym na skórę, przed rozprowadzeniem substancji po organizmie, musi ona przejść wcześniej przez wszystkie procesy trawienia.

Kolagen przyjmowany w tabletkach, w procesie trawienia, ulega rozbiciu na polipeptydy i mniejsze cząstki, aż do aminokwasów włącznie. Istnieją sposoby, żeby poprawić odporność kolagenu na działanie enzymów rozkładających białka, ale i tak nie można w taki sposób osiągnąć właściwego celu jakim jest wchłonięcie przez komórę całych łańcuchów białkowych, gdyż komórka nie jest w stanie przyjąć do wnętrza, skomplikowanej cząsteczki białkowej.
Czy w takim wypadku stosowanie takich suplementów jest bezsensowne? Nie do końca. Nawet rozłożony na aminokwasy kolagen wciąż może stymulować komórki do działania. Aminokwasy są transportowane do komórek, które przy uzyskanym wsparciu mogą syntetyzować kolagen z dostarczonych cząsteczek. Mechanizm syntetyzowania kolagenu w komórkach działa cały czas, pod warunkiem, że komórka posiada wystarczająco dużo odpowiednich aminokwasów.

Stosowanie kolagenu w tabletkach nie jest do końca bezsensowne, jednak dużo lepiej jest używać go w tradycyjny, kosmetyczny sposób, nakładając na skórę i wsmarowując.

Artykuł napisany we współpracy z Provitax – sklepem internetowym oferującym odżywki, suplementy oraz witaminy (sprawdź ofertę: “witamina C”).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*