Ból kolana to jeden z pierwszych objawów urazu, który z różnych powodów może się pojawić zarówno u osób o małej kondycji, jak i tych, które są aktywnie fizyczne, dbają o siebie i regularnie uprawiają różne sporty. Co może oznaczać ból kolana i dlaczego nie powinno się go lekceważyć, jeśli nie chcemy doprowadzić do długofalowego pogorszenia się aktualnego stanu?
Przy pierwszym bólu kolana, czy obrzęku stawu kolanowego warto od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ nigdy nie będziemy w stanie na oko stwierdzić, czym jest powodowany dany ból. Czy to zwykły uraz i kondycyjnie słabszy dzień, która za chwilę minie, czy może coś poważniejszego? Czy wystarczy przeczekać, czy może niezbędny będzie szybki rezonans w Warszawie, lub badanie RTG, które wykluczą ewentualne poważniejsze choroby?
W grupie najczęstszych urazów kolana są m.in skręcenie stawu kolanowego, zapalenie ścięgna, przeciążenie wierzchołka rzepki zwane również kolanem skoczka, uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie więzadłowe czy idące w poważne konsekwencje zmiany zwyrodnieniowe. I o ile przy lekkich urazach nie jest konieczne specjalistyczne leczenie, to np. kolano skoczka wymaga terapii farmakologicznej, a następnie dłuższej fizykoterapii, a czasem nawet leczenia operacyjnego.
Teoretycznie lekkie zmiany i bóle stawu kolanowego zlekceważone w początkowej ich fazie, mogą doprowadzić do postępowania choroby i zaawansowania jej stanu, a to z kolei doprowadzi do wydłużenia procesu leczenia. Ze względu na dużą ilość najczęstszych urazów kolana, już przy pierwszych niepokojących objawach warto skonsultować się z lekarzem.