Czym są termopary i w jakich gałęziach przemysłu się je wykorzystuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Temperatura stanowi jedną z podstawowych wielkości fizycznych, a jej pomiar ma kluczowe znaczenie w wielu gałęziach gospodarki. W tym celu najczęściej używa się termopar, czyli mierników pozwalających na całkiem precyzją kontrolę temperatury. Na czym polega ich działanie? Termopara zbudowana jest z dwóch różnych stopów metali. Zgodnie ze zjawiskiem Seebecka stykając się, wytwarzają one niewielkie napięcie, które zmienia się w zależności od temperatury. Odpowiedni pomiar i przeliczenie zmian napięcia pozwala ją określić z dokładnością do 1-2 stopni Celsjusza. Główną zaletą termopary jest jej niewielki rozmiar, prosta budowa i niska awaryjność. Dodatkowo nie wymagają one zewnętrznego źródła zasilania, co ułatwia ich instalację.

Gdzie znajdują one swoje zastosowanie? Wykorzystuje się je w gastronomii, laboratoriach, usługach przewozowych, czy nawet w urządzeniach wojskowych. Oczywiście zależne jest to od używanego typu termopary — różnią się one najczęściej używanymi stopami metali, a poszczególne rodzaje oznaczamy wielką literą. Ze względu na tani koszt produkcji oraz szeroki zakres pomiaru (od -57 stopni, do około 1000) najczęściej używana jest sonda temperatury typu K.

Jaką termoparę wybrać?

Zadając sobie to pytanie, musimy zastanowić się, w jakich warunkach będzie ona pracować. Z reguły większość czujników jest odporna na wysokie temperatury, jeżeli jednak środowisko wokół jest np. kwasowe, może dojść do korozji nieodpowiednio dobranej sondy. Ważnym czynnikiem jest też wymagany przez nas zakres temperatur. Przykładowo typ E pozwala na pomiary od -200 stopni do 870 wykazując lekką odporność na środowisko utleniające, a typ T pozwala na pomiar w zakresie od -200 do 350 stopni Celsjusza, co tłumaczy jego zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Warto jest również zajrzeć do oferty sklepu z automatyką, jak ten pod poniższym adresem: https://automatyka.elstat.com.pl/k1035,detektory-czujniki-temperatura-termostaty-nc.html. Oferowane produkty posiadają szczegółowy opis specyfikacji, dzięki czemu szybko znajdziemy interesującą nas termoparę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*