Estetyczne dodatki do domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dom ma swój wyjątkowy styl, który tworzą drobne dodatki, wykończenia i niuanse. Rośliny stanowią dekorację ponadczasową, którą spotkamy w mieszkaniach przedstawicieli wszystkich pokoleń. Od małych drzewek po symboliczne kaktusy, kwiaty wypełniają pomieszczenia uczuciem świeżości. Nie trzeba być hobbystycznym botanikiem, żeby docenić wkład, który wnoszą do naszych wnętrz. Jeżeli chcesz odświeżyć swój salon, dodać mu stylu i sprawić, że po prostu będziesz czuć się w nim lepiej, na pewno zainteresują Cię nasze wskazówki. 

Ozdobne donice do roślin

Już same rośliny domowe są piękną ozdobą. Długie pnącza oplatające regały, drzewka bonsai – one wypełniają pokoje życiem. Nie można jednak zapominać o ich oprawie. Jeżeli niekoniecznie mamy ochotę na zabawy z ziemią i narzędziami ogrodowymi, czyli przesadzanie roślin, to nawet prostą, białą, plastikową doniczkę, w której kwiat zakupiliśmy, możemy łatwo uatrakcyjnić. Choćby naklejając na nią drobne elementy ozdobne, jak złote gwiazdki. Rozumiemy, że nie wszyscy są jednak fanami DYI i takiej estetyki, a niektóre wnętrza wymagają poważniejszych, bardziej wysublimowanych dodatków. 

W przestronnych i szykownych domach widujemy często rośliny ozdobne w donicach wykonanych ze szkła lub w zdobionych donicach ceramicznych, przywodzących na myśl styl rzymski. Tego rodzaju przedmioty pięknie komponują się z wnętrzami utrzymanymi w bardziej klasycznym stylu, na przykład uzupełnianymi marmurami i piaskowcem. Minusem takich donic jest ich narażenie na uszkodzenia. Przypadkowy upadek i kwiat potrzebuje nowego miejsca. Donice kompozytowe świetnie wpasowują się natomiast w nowoczesne przestrzenie, wnętrza wykończone elementami z drewna lub urządzone w nieco bardziej surowym, skandynawskim stylu. Ich uniwersalny charakter sprawia jednak, że tak naprawdę wszędzie prezentują się dobrze. 

Donice tego typu przypominają na pierwszy rzut oka elegancko wykonaną skrzynię. Materiał używany do ich tworzenia to ten sam, z którego produkuje się deski tarasowe. Kompozyt cząstek drzewnych oraz polimerów to tworzywo bardzo estetyczne. Nieodróżnialne od drewna, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na ewentualne wstrząsy, jak również zmienne warunki atmosferyczne. W związku z tym świetnie sprawdzą się zarówno jako ozdoba wnętrza domu, jak i balkonu, tarasu czy ogrodu. Donice te są całkowicie mrozoodporne, chronią więc rośliny i nie ulegną pęknięciom. W odróżnieniu od ozdób drewnianych nie padną również ofiarą pleśni i wilgoci, a ich czyszczenie jest bardzo proste. 

Coś wyjątkowego do salonu

Jakie jeszcze ozdoby naprawdę podkreślą estetykę salonu i nadadzą mu unikalny charakter? Jeżeli rośliny domowe w klasycznych doniczkach ceramicznych lub donicach kompozytowych nie są dla naszych wnętrz i otoczenia domu wystarczają ekstrawaganckie, możemy rozejrzeć się za czymś prawdziwie oryginalnym. W sklepach ogrodniczych znajdziemy na przykład duże donice do salonu wykonane ze stali nierdzewnej lub szklanych włókien. Unikatowo wykończone i ozdobione, przeznaczone dla bujnych, domagających się uwagi roślin. Donice metalowe i szkliwione mogą kojarzyć się bardziej z przestrzenią biurową lub poczekalnią niż salonem, wyjątkowy kształt lub doskonała powierzchnia lustrzana odgonią jednak to skojarzenie. Polecamy je do salonów pełnych koloru i różnorodności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*